Pokročilí

Meditace pro pokročilé meditující.

Tato sekce je určena pro ty, kteří již mají s meditacemi poměrně velké zkušenosti. Jednotlivá videa popisují meditační techniky pro dosažení hlubokých meditačních stavů. Některé, jako počítání dechů bez myšlenek, slouží jako první část dalších hlubších meditací, jiná jsou samostatná cvičení. Pro všechny platí, že vyžadují dlouhodobé praktikování a postupné pronikání do hlubších významů a stavů vědomí.

Videa může na informativní rovině shlédnout i člověk, který s meditacemi začíná, ale může se lehce stát, že dojde k mylnému pochopení. Nicméně skoro všechny zde popsané praktiky jsou bezpečné i když dojde k mylnému pochopení.

POZOR!

Některá videa jsou uložena na platformě YOUTUBE.
Přestože mám placenou verzi, ve videích se někomu zobrazují reklamy.
U hlubších meditací je to nepříjemné až nebezpečné. Video si pusťte přímo na těchto stránkách a nezobrazujte ho na youtube nebo si ho stáhněte, pokud to jde .

Omlouvám se za nepříjemnosti a pracuji na převodu na bezpečnější platformu Vimeo.


Překážky v meditaci II

Malátnost (apatie) a vzrušení (euforie) jsou velké překážky hluboké meditace. Největším problémem u nich je, že jdou těžko objevit. 

9:24 minut


Počítání dechů bez myšlenek

Pro hluboké prožití meditace je potřeba zpomalit až zastavit tok myšlenek. K tomu slouží meditace, při níž se počítají nádechy a výdechy bez myšlenek. Tato forma meditace se dá použít jako výchozí cvičení pro zklidnění mysli před meditací na pozorovatele nebo jiné hluboké praktiky. 

16:57 minut


Meditace s otevřenýma očima

Mozek spotřebovává většinu své kapacity na vyhodnocování obrazu, který vidíme očima. Když oči zafixujeme na nepohyblivý bod, tak se po čase mozková aktivita zklidní a dojde k hluboké relaxaci mozku a hlubokému stavu vědomí. Současně se neztrácí kontakt s vnějším světem, jak se tomu často děje při meditaci se zavřenýma očima. 

15:41 minut


Meditace přijetí toho, co samo je

Přes meditaci na dech a meditaci pozorovatele se postupně dostáváme k vnímání toho, co je obsahem našeho vnímání a k jeho proměnlivosti. To nám umožňuje přijmout vše, co se nám děje, neboť víme, že se to nakonec vždy promění. 

Při pravidelném opakování této formy meditace se nám všechny vzruchy, myšlenky, emoce, bolesti postupně stanou předmětem, který nás noří hlouběji k sobě. 

14:32 minut


Pozorovatel pozorovatele

V meditaci na pozorovatele v sekci Meditace pro mírně pokročilé, jsme prožili, že máme vnitřního pozorovatele - vnímatele. V tomto videu se ponoříme hlouběji. Začneme meditací na dech, čili pozorováním dechu. Pak si uvědomíme, odkud dech pozorujeme. Po chvíli si uvědomíme, že místo, odkud pozorujeme dech, také odněkud pozorujeme. Může to být stejné ale i jiné místo. V tomto místě zaměříme pozornost samu na sebe. 

Toto je velmi hluboká meditace. Je dobré ji dělat tak dlouho, dokud udržíme pozornost. Z počátku minuty a později klidně i déle než hodinu. Je dobré tuto meditaci zařadit do denní praxe po dobu několika týdnů, kdy dojde postupně ke spojení se svým hlubokým vnitřkem.

22:04 minut


Vnímané a vnímající

Rozlišení toho, co je vědomím vnímáno a toho, co vnímá, je důležitým mezníkem v poznávání sama sebe. Je to podobná meditace jako pozorovatel pozorovatele, ale dochází k hlubšímu uvědomění, kdo opravdu jsem a co je jen mé. 

Pro hluboké ukotvení vhledu, kdo je vnímající, je potřeba tuto meditaci opakovat po delší dobu, nejlépe několik týdnů. 

16:59 minut


Vizualizace duchovního Mistra 

Vizualizovat si svého duchovního Mistra (opravdového Mistra a ne běžného učitele meditací) napřed nad hlavou a potom ho nechat klesnout do duchovního srdce a odtud zářit je metoda, jak se s Mistrem spojit a nechat se ovlivnit jeho láskou, moudrostí a bytím. Při pravidelné praxi se postupně přenáší kvality Mistra na žáka. 

18:11 minut


Meditace Čitra Nadi

Čitra je energetická dráha v prostředku míchy, tenká jako vlas. Tuto dráhy rozsvítíme dechem a zvětšujeme, až se do ní vejde celý vesmír a pak zmenšujeme zpět do síly vlasu a pak až do bodu. 

20:15 minut


Sufí meditace radosti

Tato meditace je inspirována tradicí Sufí. Dýchá se v cyklech 33 dechů, kdy nádech jde nosem a při výdechu se dělá zvuk blaženosti Hmmm. Po 33 dechách je zádrž ve výdechu pár vteřin. Celé se několikrát opakuje. Posléze se v nastalém radostném tichu ponoří pozornost do páteře. Ta se představí jako prázdná trubka, která se nejdříve zvětší do nekonečna a pak zmenší až do prázdného bodu. Následuje tichá bezpředmětná meditace. Celá meditace je určena pokročilým meditujícím. Mírně pokročilí si mohou meditaci zkrátit a dělat jen první část se zvuky. 

25:28 minut


Tonglen II

Pomocí dechu, pozornosti a práce s myslí, je možno i léčit. Jen je potřeba dobře vědět, kdo a co dělá. 

7:16 minut


Meditace na dech II

Hluboké ponoření do meditace na dech. Objevení "krásného dechu" a proměny toku času. Lze pokračovat samostatně po skončení videa tam, kde již skoro nelze provázet slovy z vnějšku.
Aby se dostavily hlubší výsledky, je potřeba tuto formu meditace praktikovat po delší dobu minimálně několika dní, spíše týdnů. Některý den to půjde "krásně" a jindy skoro vůbec. 

31:45 minut 


Meditace s čakrami

Oproti běžným meditacím s čakrami pracujeme navíc s čakrami 10 cm pod tělem a 10 cm nad hlavou. Místa jednotlivých čaker vnímáme postupně od spodu nahoru. Vždy v přítomnosti, bez myšlenkových "slovních" komentářů a bez očekávání, jak má čakra vypadat (například jakou má barvu). Nakonec se spojí vjem čakry pod tělem a nad hlavou do vjemu v oblasti srdce.

28:08 minut 


Meditace: Být chován radostí a láskou 

Inspirováni prvním veršem "8 veršů výcviku mysli" se nejprve ponoříme do meditace na dech. Na rozhraní konání a nekonání, chtění a nechtění si vzpomene na něco, co nám udělalo radost. Tuto radost budeme "chovat" ve svém srdci až přeroste v lásku. V lásce budeme "chovat" svým vědomím sebe sama s laskavou pozorností.
Po skončení nahrávky se pokračuje hlubokým tichým ponořením do sebe sama.
Meditaci doporučuji dělat několik dní za sebou.

25:59 minut


Meditace bytí a soucitu

Meditace je inspirována druhým veršem z "8 veršů výcviku mysli". Na začátku děláme pročištění a vedení světla typu gejzír. Pak postupně podle slov verše jenom jsme, díváme se do prostoru kolem sebe, vnímáme druhé, obejmeme sebe láskou a soucitem, vyvážíme vnímání pozorovatele, těla a toho druhého. Pak klesneme pozorností do hloubi srdce, kde sídlí hluboký soucit a láska a nakonec posuneme bod vnímání dozadu, aby vše bylo přednější.

Jedná se meditaci vysílanou na FB dne 26.9.2023

31:22 minut


Meditace laskavého zastavení myšlenek

Meditace vychází z 3.verše 8 veršů výcviku mysli. Navazuje na videa "Být chován radostí a láskou" a "Meditace bytí a soucitu". Napřed se přes meditaci na dech zklidníme. Postupně klesneme pozorností do duchovního srdce a obejmeme se laskavou pozorností. Postupně vše vnímané položíme za přednější a svojí pozorností se ponoříme hluboko dozadu do srdce. Vše, co vnímáme - klid, myšlenky, vzruchy, zvuky, tělesné pocity se zrcadlí v tiché laskavé pozornosti. Každý vzruch, každá myšlenka nás vrací zpět k laskavé pozornosti.

25:36 minut


Meditace soucitu po přerušení klidu

Meditace vychází z 4.verše Osmi veršů výcviku mysli. Navazuje na videa "Být chován radostí a láskou", "Meditace bytí a soucitu" a "Meditace laskavého zastavení myšlenek" . Napřed se přes meditaci na dech zklidníme. Postupně klesneme pozorností do duchovního srdce a obejmeme se laskavou pozorností. Postupně vše vnímané položíme za přednější a svojí pozorností se ponoříme hluboko dozadu do srdce. Vše, co vnímáme - klid, myšlenky, vzruchy, zvuky, tělesné pocity se zrcadlí v tiché laskavé pozornosti a vrací nás tak zpět do klidu. Když se stane, že nás vzruch nebo myšlenka vytrhne z klidu a již se nejde vrátit, můžeme s touto situací projevit SOUCIT. Ponoříme se pozorností do tohoto soucitu a tak zůstaneme.

21:29 minut


Meditace - žár lásky a soucitu

Meditace vychází z 5.verše Osmi veršů výcviku mysli . Navazuje na videa "Být chován radostí a láskou", "Meditace bytí a soucitu", "Meditace laskavého zastavení myšlenek" a "Meditace soucitu po přerušení klidu". 

Napřed se přes meditaci na dech zklidníme. Postupně klesneme pozorností do duchovního srdce a obejmeme se laskavou pozorností. Postupně vše vnímané položíme za přednější a svojí pozorností se ponoříme hluboko dozadu do srdce. Vše, co vnímáme - klid, myšlenky, vzruchy, zvuky, tělesné pocity se zrcadlí v tiché laskavé pozornosti a vrací nás tak zpět do klidu. Když se stane, že nás vzruch nebo myšlenka vytrhne z klidu a již se nejde vrátit, můžeme s touto situací projevit soucit. Tento soucit necháme rozzářit do "ŽÁRU" až vytlačí myšlenky a uvědomovací procesy.

26:11 minut


Meditace - uvolnění pomoci a naděje

Meditace vychází z 6.verše Osmi veršů výcviku mysli. Navazuje na videa "Být chován radostí a láskou", "Meditace bytí a soucitu", "Meditace laskavého zastavení myšlenek", "Meditace soucitu po přerušení klidu" a "Meditace - žár lásky a soucitu". 

Napřed se přes meditaci na dech zklidníme. Postupně klesneme pozorností do duchovního srdce a obejmeme se laskavou pozorností. Postupně vše vnímané položíme za přednější a svojí pozorností se ponoříme hluboko dozadu do srdce. Vše, co vnímáme - klid, myšlenky, vzruchy, zvuky, tělesné pocity se zrcadlí v tiché laskavé pozornosti a vrací nás tak zpět do klidu. Když se stane, že nás vzruch nebo myšlenka vytrhne z klidu a již se nejde vrátit, můžeme s touto situací projevit soucit. Tento soucit necháme rozzářit do "ŽÁRU" až vytlačí myšlenky a uvědomovací procesy. V tomto žáru lásky se staneme bdělí a pasivní, vzdáme se vší "pomoci", jak dosáhnout hlubšího stavu. Také se vzdáme všech "nadějí" - očekávání, jak má meditace vyvrcholit. Jen jsme tiší, bdělí a vnímající bez rozlišování.

27:58 minut


Je tento kurz zdarma?

Veškeré informace na tomto webu jsou volně k použití a šíření. Můžete s nimi naložit dle vaší vůle. Pokud Vám jejich používání přinese prospěch, podpořte kolování energie oceněním přijaté hodnoty adekvátní protihodnotou. Například můžete zaslat nějakou částku na můj účet 2100838221 / 2010. I malou částkou podpoříte budování tohoto webu, jehož provoz stojí jednotky tisíc korun ročně.
Předem děkuji.   

Vrátit energii 100 Kč

Vrátit energii 500 Kč

Vrátit energii 1000 Kč

© Jan František Bím 2022 - 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky