Mírně pokročilí

Meditace pro mírně pokročilé


Než se pustíte do těchto videí, projděte si alespoň jednou videa Základy meditace, abyste se seznámili s používaným slovníkem. 

Videa v tomto kurzu předpokládají již nějakou pravidelnou osobní meditační praxi. Vyberte si některé z nabízených technik a přidejte si je do své pravidelné denní rutinní praxe. Já denně dělám alespoň jedno vedení světla a nějakou formu meditace na dech. Jiné dělejte občas.


Práce s duchovním textem

Při duchovní práci se často pracuje s různými texty. Texty předávají informaci a současně ji zastírají. Lze je vnímat různým způsobem. 

10:10 minut


Překážky v meditaci I

Ospalost a vyrušování myšlenkami či podněty jsou dvě hlavní překážky v meditaci.

4:27 minut 


Meditace na pozorovatele

Přes meditaci na dech se dostaneme k tomu, co v nás vnímá a "pozoruje". Objevení vnitřního "vnímatele" či "pozorovatele" je průlom v meditační praxi. Není to žádná specifická osoba. Je to vědomí v nás. 

Meditace na pozorovatele je pravidelnou součástí mé denní praxe.

8:57 minut


Vedení světla - vlevo a vpravo

Vedení světla páteří nahoru a střídavě po stranách páteře. Energetizující cvičení, které pomáhá soustředění. Provádí se max 21 nádechů a výdechů. 

11:33 minut


Vedení světla - Gejzír

Vedení světla páteří typu Gejzír je intenzivní očistná a energetizující meditace. Dělá se max 21 nádechů a výdechů.

10:55 minut 


Vedení světla tělem jednou a pak druhou stranou

Vedení světla tělem jednou a pak druhou stranou je léčivá meditace pro tělo a rozvíjí vnímavost těla.

6:17 minut


Meditace s mantrou

Meditace s mantrou je častá a oblíbená meditace. Recitace mantry v meditačním rozpoložení postupně přináší vhled do duchovního významu mantry, uklidňuje myšlenky. Nakonec po skončení delšího recitování přichází okamžik ticha a klidu, který může přinést hluboký ponor. 

9:02 minut


Meditace na přítomný okamžik

Meditace za zachycení přítomného okamžiku. Vychází se z meditace na dech. Je potřeba zapomenout vše, co vím a s dětskou radostí a zvídavostí zkoumat přítomný okamžik. 

Pro větší účinek je dobré zařadit do denní praxe alespoň po dobu jednoho týdne, lépe několik týdnů.

11:04 minut


Meditace na pomíjivost

Zrození, růst, vyvrcholení, úpadek a zánik. To je cyklus, kterému je vše na Zemi podřízeno. Meditací na dech se dostaneme do hlubokého vnímání tohoto cyklu. 

Pro větší účinek je dobré zařadit do denní praxe alespoň po dobu jednoho týdne, lépe několik týdnů.

14:56 minut 


Meditace na mentálně energetickou ochranu

Následující formu práce s energetickým tělem a s dýcháním můžeme použít, když se nacházíme mezi lidmi, kde se necítíme bezpečně.

14:20 minut


Čtverec

Nádech, zádrž, výdech, zádrž - technika střídání předmětné meditace na dech a bezpředmětné meditace v zádrži.

8:47 minut

Komentář z youtube: 

  • Tomas Sipka: "Toto dechové cvičení dle mé zkušenosti zcela zastaví a nenechá rozběhnout stav panické ataky."

Komentář z FB:

  • Marcela Murgašová:
    "Můžu potvrdit to, co bylo v komentáři - také mě tato meditace pomohla ven z úzkostných stavů, které jsem po Covidu často zažívala... 
    Ještě více mi pomáhá při úzkostech prodloužit výdech - nádech na 4, zádrž na 4, výdech na 6 a zádrž na 4-6, to je asi u každého individuální...


Kdo jsem já?

Rychlá meditace na dotek hloubky toho, kdo jsme. Inspirace Šri Ramanou Mahárišim. 

Pro větší účinek je dobré zařadit do denní praxe alespoň po dobu jednoho týdne, lépe několik týdnů. 

12:49 minut


Meditační práce s bolestí

Když cítím bolest, mohu ji "vypnout" odebráním pozornosti a jejím přenesením jinam. Druhou možnou prací s bolestí je pozornost jí naopak naplno věnovat a zkoumat, co to s ní udělá. Bolest je také možno použít jako "mantru" pro ztišení myšlenek a soustředění pozornosti. 

17:11 minut


Meditace na soucit

Sou-cítění bolesti a utrpení druhých je silný prožitek, který při opakovaném prožívání mění naše duchovní srdce a tím i celou naši bytost. V mahájánovém buddhismu je meditace na soucit jednou z nejdůležitějších a nejčastějších praxí.

Pro větší účinek je dobré zařadit do denní praxe alespoň po dobu jednoho týdne, lépe několik týdnů. 

15:03 minut 


Meditace na radost

Meditace na radost je jednou z nejpříjemnějších forem meditací. Základem je meditace na dech. V nádechu přijetí všeho, co přichází. Ve výdechu puštění všeho, co odchází. Při nádechu i výdechu úsměv "Mony Lízy". Pravidelné denní opakování přináší do života postupně bezpodmínečnou radost a lehkost. 

13:10 minut 


Střelná modlitba

Dlouho opakovaná modlitba obvykle s vyslovováním jména Božího otevírá srdce a mysl. Je to forma mantry. Hojně se využívá v pravoslavném křesťanství. 

11:08 minut


Meditace vděčnosti

V meditaci na dech zavnímáme ticho a klid za dechem, uvědomíme si vnímatele za klidem. V něm si vzpomeneme na něco, za jsme vděční. Pozorností na vděčnost ji postupně rozvineme a prohloubíme. Vděčnost postupně otevírá naše vnímání do hloubky.

12:56 minut 


Tonglen I

Vzájemná energetická podpora prostřednictvím dechu a pozornosti.

5:11 minut

Komentář na FB: 

  • Komentář: "Super je, že přesně pro představení Tonglen jsi crossgender partnerku vybral a na konci toho videa před tím varuješ. Tak nám to příroda nastavila a motá to hlavy. Lehce si tím život kazíme a je umění v tom kažení najít míru." 

    Odpověď: "Tonglen na osobu druhého pohlaví je v naší kultuře problémem, pokud jde o cizího člověka. U lidí známých či blízkých to je naopak velmi příjemné a dobré." 


Meditace hlubokého klidu

Meditace hlubokého klidu nám umožní dotknout se hlubokého klidu za tělem a myšlenkami. Medituje se s otevřenýma očima zaměřenými na jedno místo. Pozornost se postupně vtahuje dovnitř od vnímaného předmětu mezi oči, doprostřed hlavy, mezi zvuky, do ticha za zvuky a pak do duchovního srdce ve středu hrudníku.

13:34 minut 


Meditace puštení toho, co odchází

Rozloučení s tím, co nás opouští. Nalezení míst, kde v nás dosud leží emoční vazby a jejich odevzdání.

13:12 minut 


Meditace klidu hory Kailas

Představíme si horu Kailas. Nádhernou pyramidovou zářící horu, která je absolutně klidná. Postupně se zmenšujeme a přibližujeme hoře, až se staneme stejným klidem.

16:56 minut 


Je tento kurz zdarma?

Veškeré informace na tomto webu jsou volně k použití a šíření. Můžete s nimi naložit dle vaší vůle. Pokud Vám jejich používání přinese prospěch, podpořte kolování energie oceněním přijaté hodnoty adekvátní protihodnotou. Například můžete zaslat nějakou částku na můj účet 2100838221 / 2010. I malou částkou podpoříte budování tohoto webu, jehož provoz stojí jednotky tisíc korun ročně.
Předem děkuji.  

Vrátit energii 100 Kč

Vrátit energii 500 Kč

Vrátit energii 1000 Kč

© Jan František Bím 2022 - 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky